VI Warszawski Festiwal Fotografii Artystycznej 2010

imprezy towarzyszĄce

Iza Jaroszewska
"Islandia"

Moja podróż na Islandię była z wielu powodów niezwykła. To miejsce samo mnie wybrało. Poproszono mnie o poprowadzenie warsztatów fotograficznych, więc  nagle znalazłam się w bardzo dziwnym miejscu. Zaskoczyła mnie otwarta po horyzont przestrzeń, pokryta ciemną lawą wulkaniczną, pozbawiona drzew oraz nieustanne towarzystwo wiatru. Ponieważ był to czerwiec, czyli pora przesilenia letniego, słońce prawie w ogóle nie schodziło poza horyzont. Dzień nigdy się nie kończył. Długie cienie i niezwykłe światło nisko położonego słońca tworzą aurę wiekszości moich zdjęć. Ze względu na wiejący wiatr i brak nocy, nie mogłam spać. Wiele zdjęć powstała z bezsenności około godziny pierwszej w nocy. Zegarek z niewiadomych powodów przestał pracować, więc całkowicie straciłam poczucie czasu. To właśnie był mój stan wewnętrzny, w którym powstała większość moich fotografii. Poza czasem i przestrzenią. W takim stanie symboliczny sens wszystkiego, co postrzegamy, odsłania się przed nami w sposób naturalny. Całkowite zespolenie z tym co pojawia się na zewnątrz i dostrzeganie zależności pomiędzy wszystkimi zjawiskami i jednocześnie wyrazistości każdego poszczególnego zjawiska stanowi zasadę mandali. W mandali wszystko skupione jest wokół przestrzeni bez środka, w której nie ma obserwatora. Każde doświadczenie prowadzi do kolejnego, a wszystkie są ze sobą powiązane. Wzór, w jaki układają się kolejne doświadcznia wizualne staje się nagle klarowny, ponieważ patrzymy na nie bez uprzedzeń, bez osądzania i kategoryzacji rozumu. Świadomość staje się czysta i sięga wszędzie. Użycie apararu panoramicznego miało dodatkowo spotęgować wrażenie niekończącej się przestrzeni. (Dr Izabela Jaroszewska)
www.jaroszewska.eaf.com.pl; www.eaf.com.pl
Doktorat Sztuk Filmowych na Wydziale Operatorskim i Realizacji TV w PWSTFiTv w Łodzi w 2010 roku. Ukończyła studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, TV i Teatralnej w Łodzi oraz Studium Fotografii Profesjonalnej na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Pracowała przy realizacji filmów fabularnych i reklamowych, prowadziła wykłady w Akademii Sztuk Wizualnych, The Royal Academy of Art w Hadze oraz wykłady i warsztaty w Islandii. Obecnie jest wykładowcą i dyrektorem w Europejskiej Akademii Fotografii w Warszawie (www.eaf.com.pl). Jest członkiem honorowym Rady Artystycznej Domu Fotografii w Warszawie i członkiem komisji recenzującej portfolia fotograficzne na Międzynarodowym Festiwalu Fotografii w Plovdiv w Bułgarii. Krytyk fotografii (artykuły i felietony dla czasopism „Pozytyw”, „Kwartalnik Fotografia”),wielokrotny członek jury konkursów fotograficznych.
Wystawy (wybór): 2005 – „Noc potrzebuje Miłości”; ogrodzenie Parku Łazienkowskiego, konkurs CitiAfterEight; pokaz filmu „De Profundis”, Warszawskie Biennale Sztuki Mediów; 2004 - wystawa retrospektywna, Kompleks Festiwalowy w Warnie, Bułgaria; „Warszawa w mieście”, Galeria Sztuki, Nova Zagora, Bułgaria; Wielka Wystawa Fotografii - 5 lat miesięcznika „Pozytyw”, Dom Fotografii, IV Targi Foto i Video, Łódź; Galeria B&B w Bielsku-Białej, ogrodzenie Parku Łazienkowskiego w Warszawie, WM Gallery, Amsterdam, Holandia; “Iceland – No Man’s Land”, Galeria Luksfera, Warszawa; “De Profundis”, The Hafnarfjordur Institute of Culture and Fine Art, Reykjavik, Islandia; 2003 – “Globalizacja – Symbole i Ikony”, International Meetings of Photography Plovdiv, Bułgaria; “La Mer”, Dom Fotografii, Warszawa; wystawa retrospektywna, Instytut Polski, Sofia, Bułgaria; 2001 – „My Dreams”, Galeria FF, Łódź; „The Jazzbook”, Helicon, Warszawa; Muzeum Okręgowe w Wolsztynie; wystawa retrospektywna, Galeria Sztuki Stara Wozownia, Toruń; 1999 - Stara Galeria ZPAF w Warszawie; Muzeum Okręgowe w Żyrardowie; prezentacja towarzysząca wystawie Henri Cartier-Bresson’a, Dni Kultury Francuskiej, Dom Bretanii, Poznań; 1998 – „Relations”, Galeria Sztuki, Kłodzko; Galeria BWA, Gorzów Wlkp.; House of Photography, Poprad, Słowacja; 1997 - Galeria ASP, Kraków; Galeria ASP, Poznań; Galeria Prezentacje, Wojnowice; 1996 – „Impresje Jazzowe”, Galeria „pf”, II Poznańskie Dni Fotografii, Galeria MTP, Poznań.